Arvīda Endziņa gaismas dizaina izstāde „Planetarium”.

Print

2014. gada 24. jūlijā plkst. 18.00 Latvijas Arhitektūras muzejā M. Pils ielā 19, Rīgā tiks atklāta Arvīda Endziņa gaismas dizaina izstāde „Planetarium”.

Izstāde būs atvērta līdz 19. septembrim.

Arvīds Endziņš (dz. 1964, šobrīd Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Metāla dizaina katedras vadītājs) ir viens no tā dēvētā „unikālā dizaina” lauka kopējiem Latvijas mākslā. Uz profesionālās mākslas skatuves viņš parādījās Latvijai vēsturiski nozīmīgā brīdī – 20. gs. 90. gadu sākumā –, kad mainījās politiskā sistēma un reizē ar to visa līdzšinējā dzīve. Šajā laikā sabruka Latvijas rūpniecība, un diplomēti dizaineri savas idejas attīstīja vairs ne kā tiražējamus produktus, bet kā oriģinālus mākslas darbus gan izstāžu zālēm, gan kā funkcionālus objektus privātām un sabiedriskām telpām. Kopš Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas 1990. gadā ar diplomdarbu, kas apvienoja lampu grupu, līdz pat šim brīdim autoru saista gaismas dizaina daudzveidīgās iespējas; gaismas ķermeņi vienmēr tiek radīti atbilstoši telpas funkcijai un stilistikai. Līdzās izstāžu darbiem mākslinieks projektējis un izgatavojis gaismas objektus sabiedriskiem interjeriem (bankām, kafejnīcām) un privātām telpām, tāpat nodarbojies ar vēsturisku gaismas ķermeņu restaurāciju (jaunākais veikums kopā ar Andri Silapēteri – gaismekļu restaurācija Latvijas Bankas telpās Rīgā, K. Valdemāra ielā 1B).

Viens no talantīgākajiem Latvijas autoriem šajā jomā, Arvīds Endziņš pievērsies gaismas ķermeņiem arī jubilejas izstādē „Planetarium”, ar to savā veidā apkopojot tēmu un paša pieredzi. Šoreiz gaismas objekti risina attiecības starp dažādu materiālu atstarojošām virsmām un gaismas avotiem bez ārēju apstākļu diktētiem noteikumiem, ļaujot noskaņai dominēt pār funkcionalitāti. Mūsu dzīvi ietekmē debesu ķermeņi, tālas zvaigznes. Tās aicina, izraisa apbrīnu, biedē. Dažas krīt. Dienā, kad izstāde vērs durvis, pašiem negribot mūs sāks ietekmēt Lauvas zvaigznājs. Izstādē eksponēti gan agrāk tapuši, gan īpaši šim notikumam gatavoti darbi.

Papildinformācija: t. 67220779, 29140643, e. Ilze.Martinsone@mantojums.lv