Dizains ved mūs pretī labākai dzīvei

Skaidra Deksne2

Portāla LV.LV saruna ar mākslinieci SKAIDRU DEKSNI.

Inese Matisāne,
LV.LV 16.10.2009

Dizains – kultūras sastāvdaļa

 Kultūra patērētājsabiedrības filozofijas laikmetā pēdējos divdesmit gados ir degradējusies. Tā ir barība dvēselei, nevis produkts, kā to bieži uztver. Kam mums kultūra, tai skaitā dizains?

Mēs kā latviešu nācija no citām nācijām atšķiramies vispirms ar kultūru. Kultūra ir mūsu nacionālā identitāte. Mūsu valoda, māksla, zinātne – viss kopā.”

Latviskais dizains

Kādu jūs redzat nacionalitātes lomu dizaina izglītībā šeit un tagad?

Nacionalitāte – tā ir mūsu identitāte. No tās mēs nekur nevaram aiziet. Tā parādās jebkurās radošās cilvēka izpausmēs: mākslā, mūzikā, arhitektūrā, tērpu mākslā – visur. Kāpēc mums patika itāļu dizainers Džanni Versače? Tāpēc, ka viņš līdz kaulam ir itālisks: viņa daiļradē – tērpos, to formās, krāsās, rakstos, domāšanā – it visur saskatāma un jūtama vai visa Itālijas kultūras vēsture. Šeit, starp studentiem, jūtu atšķirīgu latviešu un krievu nacionalitātes dizaina izjūtu. Šī nacionālā izjūta dizaina darbā ir imanenta, neatkarīga no mūsu gribas. Es esmu latviska, Versače – itālisks, Šanele – franciska, Zaicevs – krievisks.”

Mode un dizains

Kas ir modes dizains?

Tā ir tērpu radīšanas māksla. Saistībā ar modi varētu izdalīt vairākas profesijas: modes mākslinieks jeb radošais dizainers, produkta jeb tehniskais dizainers, konstruktors un tehnologs. Modes mākslinieks un modes dizainers nav viens un tas pats: mākslinieks ir tēlaini domājošs, dizainers – konstruktīvi domājošs. Par modes mākslinieku var saukties tikai cilvēks, kas guvis sistemātisku māksliniecisku izglītību kādā no mākslas un modes augstskolām, kas viņam dod juridiskas un morālas tiesības uz šo nosaukumu. Latvijā tādi ir Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi.

Ja runājam par dizaineriem, ko sagatavo tehniskās universitātes, tad viss atkarīgs no studiju programmas satura – tā var būt vairāk tehniski orientēta, bet var būt arī mākslinieciskāka. Es, piemēram, konstrukciju neuzskatu par tehnisku darbību: mākslinieks ar zīmuli un otu zīmē uz papīra, konstruktors ar konstrukciju – uz cilvēka auguma. Bet pāri visam, protams, paša dizainera talants, darbaspējas un uzņēmība.”

Viss raksts portālā LV.LV >>>

Skaidras Deksnes meistardarbnīca >>>