“Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018” laureāti ir zināmi

arhit gada balva

Arhitektūras nedēļa ir noslēgusies ar laureātu  paziņošanu  piektdien, 18. maija vakarā,  kad  svinīgi K.K. fon Stricka villas dārzā godināja valsts nozīmes apbalvojuma “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018” saņēmējus.

2018. gada Lielo Arhitektūras gada balvu ieguva Liepājas Valsts 1. ģimnāzija un tās autore arhitekte Ilzei Mekša no «Wonderfull». Arhitektūras gada balvas tika pasniegtas arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijai un A korpusa jaunbūves 1. kārtai, bērnu laukumam «Labirints» un daudzdzīvokļu ēkai Ģertrūdes ielā 121.

Latvijas Arhitektūras gada balvas – sudraba ananasi – šogad tika piešķirti trīs objektiem. Gada balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves 1.kārta un tās autori arhitektu birojs “JKMM Architects”, arhitektu birojs “Nams, Solve, Oliver” un arhitektu birojs “Sarma&Norde Arhitekti”. “Šis ir objekts, kas veidots neticami sarežģītajā vidē, piedāvā lielisku kvalitāti gan pacientiem, gan apmeklētājiem. Šī ēka ir gaiša, plaša, un tā telpu organizācija ir viegli uztverama un pielāgota cilvēciskam mērogam. Šī slimnīca ir kļuvusi par jaunu pilsētas pagrieziena punktu,” laureātu raksturoja fināla žūrijas pārstāvji.

Vienu no trim gada balvām saņēma bērnu laukums “Labirints” un tā autori – Liene Mackus sadarbībā ar SIA “Balta istaba”. “Šī sabiedriskā telpa vecpilsētas sirdī ir veidota bērniem, tādējādi pilsētas centrs nekļūst par vietu, kas paredzēta tikai tūristiem. Šādas iniciatīvas padara UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto vecpilsētu dzīvotspējīgāku. Mākslinieka autordarba rezultātā radītie rotaļlaukuma elementi dod iespēju bērniem būt tiešā kontaktā ar mākslu. Ņemot vērā krāsu neitralitāti un citus aspektus, pat zinot, ka šis rotaļlaukums radīts bērniem, tas šķiet paredzēts visu vecumu cilvēkiem,” norādīja žūrija.

Trešo sudraba ananasu saņēma daudzdzīvokļu ēka Ģertrūdes ielā 121 un tās autori – Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša. “Šīs ēkas uzskatāmas par jaunu ieguldījumu pašreizējā mājokļu situācijā Latvijā, un tās var uzskatīt arī par iespējamu atbildi uz mainīgo demogrāfisko situāciju. Šī projekta arhitekts klientam ir piedāvājis vairākus vērtīgus risinājumus. Tas mudina cilvēkus dzīvot pilsētas centrā ar pieeju augstas kvalitātes dalītām telpām,” komentēja žūrijas pārstāvji.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktie objekti tika vērtēti divās kārtās – pirmā savu vērtējumu izteica atlases žūrija, kuras izvirzītos objektus nākamajā kārtā izvērtēja īpaši pieaicināti fināla žūrijas pārstāvji un no atlases žūrijas puses izvirzīta pārstāve, kas lēma, kuri objekti saņems sudraba un zelta ananasus. Jau otro gadu pēc kārtas simbolisku atzinību nozīmīšu formā saņēma visi Atlases žūrijas izvēlētie deviņi nominanti.

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās “Studio Muoto” vadītājs Īvs Moro, atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā “Hosoya Schaefer Architects” biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja “Kavakava” līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova, jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks, kā arī Londonas biroja “PUP architects” pārstāvis un “Oxford Brookes” universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs. Fināla žūrijas gala lēmums tika pieņemts kopīgi, izvērtējot atlases žūrijas izvēlētos deviņus nominantus.

Par “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018” vienojošo tēmu tika izvirzīta būvkultūra (“baukultur”). Būvkultūras idejas pamatā ir diskusija par to, kādēļ nepieciešama laba, kvalitatīva un kultūrvidei atbilstoša arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme apkārtējās vides veidošanā.

Jau astoto gadu pēc kārtas tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā “Zirnis”, kuru piešķir izglītības projekta “Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks” dalībnieku žūrija. Šajā gadā šo balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves 1.kārta.

Savukārt sabiedrības balsojumā portālā “Delfi” šogad lielāko balsu skaitu ieguva Liepājas valsts 1.ģimnāzija un tās autore arhitekte Ilze Mekša no SIA “Wonderfull”. Interjera salons “Krassky” savu īpašo balvu pasniedza “Rižskij Samogon” ražotnei un tās autoriem SIA “Nesens” un SIA “Variant Studio”.

Šogad “Latvijas Arhitektūras gada balvai 2018” tika pieteikti 46 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja atlases žūrija septiņu nozares ekspertu sastāvā, to vidū bija arhitekti un gada balvas laureāti Austris Mailītis, Pēteris Blūms, Kārlis Melzobs, Juris Lasis un Dagnija Smilga, kultūras projektu un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Eglītis.