Ravennas vēsturisko mozaīku izstāde Rīgā

Ravennas mozaikas

2014. gada jūlijā un augustā mākslas cienītāji un ikviens interesents klātienē varēs aplūkot agrīno viduslaiku 5., 6.gs. Ravennas mozaīkas. Izstāde notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā, Rīgā, Mūkusalas ielā 3. Mozaīku augstvērtīgo kopiju kolekciju uz Rīgu atvedīs Ravennas pilsēta, iesaistoties Ravennas Classense bibliotēkai un Ravennas pilsētas domei sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. Līdzās lielajai izstādei būs skatāma arī grāmatu mozaīku (biblio mosaico) izstāde – nelieli mūsdienu mākslas darbi bibliotēkas lasītavu grāmatu plauktos visā ēkā. Projekta gaitā vēlamies aicināt uz diskusiju par vēsturiskajām mozaīkām un mūsdienu mozaīku mākslu.

Ravenna, kas īsu laiku ir bijusi Rietumromas valsts galvaspilsēta, pieder Itālijas ziemeļu reģionam. Tās agro viduslaiku (pārsvarā 5.–6. gs.) mozaīku kolekcija ir būtiska pasaules kultūras mantojuma sastāvdaļa. Astoņi tās objekti kā universālas vērtības ir iekļautas UNESCO pieminekļu sarakstā.

Ne velti pati Ravenna tiek dēvēta par mozaīku pilsētu, jo tieši šeit meklējami Rietumeiropas kristīgās mākslas izplatības kanonu pirmsākumi. Bazilikas, baptistēriji un mauzoleji aiz skarbās vēlīnās Romas stila arhitektūras slēpj kontrastējoši greznus, bizantiski mirdzošus interjerus. Tas arī izskaidro kopiju radīšanu, kas kā liela patstāvīga kolekcija apceļo dažādas pasaules valstis, lai iepazīstinātu sabiedrību ar unikālajām mākslas vērtībām. Arī līdz Rīgai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai 2014. gadā nonācis šāds piedāvājums – jaunuzceltajā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā eksponēt mozaīkas no tādiem lieliskiem mākslas pieminekļiem kā San VitaleSant` Apollinare in ClasseSant` Apollinare NuovoGalla Placidiamauzoleja un citiem izciliem objektiem. Tik seni mākslas darbi Latvijā līdz šim nav izstādīti. Šo mākslas darbu lielāki un mazāki fragmenti varēs priecēt gan izsmalcinātus mākslas pazinējus, gan plaša spektra interesentus, turklāt pildot arī kultūrizglītojošu funkciju.

Rīga 2014 Ziņa >>>