Rietumu Bankas mākslas galerijā 1. jūlijā tiks atklāta izstāde „Laikmeta simbols un leģenda”, kas veltīta slaveno Latvijā 20. gadsimtā ražoto radioaparātu dizaina vēsturei.
Izstādē būs aplūkojami ap 50 eksponātu – priekšmeti no Rīgas Tehniskās universitātes muzeja un VEF Radiotehnika RRR muzeja, kā arī no privātām kolekcijām.
Izstādes kuratore ir Edīte Bērziņa – Latvijas Mākslas akadēmijas docente, viena no valsts vadošajām speciālistēm dizaina vēsturē un teorijā. Izstāde tiek organizēta pēc Rietumu Bankas iniciatīvas.
Izstādes „Laikmeta simbols un leģenda” pamattēma ir leģendārās Latvijas radiotehnikas dizaina vēsture un attīstība. Ekspozīcija piedāvā dažādos laikos – sākot no 20. gadsimta 40. gadiem – ražotus aparātus, tā uzskatāmi parādot dinamisku to ārējā veidola transformācijas ainu saskaņā ar zinātniski tehniskā progresa sasniegumiem, gaumes un modes evolūciju, lietišķā dizaina tendenču maiņu, sabiedrības prioritātēm un gaumi.
Izstādes apmeklētāji varēs apskatīt dažādu laikmetu visdažādākajiem nolūkiem paredzētus aparātus – no kompaktiem pārnēsājamiem lampu un tranzistoru uztvērējiem līdz kabinetiem un mājām domātiem aparātiem, kā arī ekskluzīvu luksusa klases tehniku. Tiek piedāvāti visveiksmīgākie un slavenākie Latvijas radiorūpniecības paraugi – sēriju „Rigonda”, „Festivāls”, „Rīga” u. c. modeļi. Atsevišķa ekspozīcijas sadaļa veltīta leģendārajai „Spīdolai”, kas dažādās modifikācijās tika ražota pagājušā gadsimta 60.–90. gados.
Kā zināms, radiorūpniecība Rīgā iesākās jau XX gadsimta pirmajos desmitos, bet 30. gados šī nozare Latvijai nesa komerciālus panākumus un pasaules atzinību šajā jomā. Pēckara gados Latvijai izdevās saglabāt kvalitatīvas radioaparātu ražošanas tradīcijas, šeit darbojās daudz talantīgu speciālistu konstrukcijas, dizaina un projektēšanas jomās. Rīgas VEF un RRR, bet vēlāk „Radiotehnikas” un „Orbītas” radiouztvērēji bija labi zināmi un populāri ne rikai PSRS teritorijā, bet arī visā pasaulē – tie ir šķērsojuši okeānu pasaules apceļotāja laivā, nokļuvuši pat Ziemeļpolā un citos attālos pasaules nostūros.